Mnoho lidí cestuje po světě a není to dovolená, kdy se necháte odvézt přímo na pláž a pak se z jí nehnete. Mnoho lidí cestuje do zemí, kde ani moře není. Třeba do Makedonie.

Makedonie se nyní jmenuje Severní Makedonie, aby tím ustoupila Řecku, které mělo z historického pohledu připomínky k názvu Makedonie a tím blokovalo možnost, aby Makedonie mohla vstoupit do Evropské unie. Makedonie proto po mnoha letech sporů ustoupila a přejmenovala se na Severní Makedonii.

Skopje

Makedonie je z našeho pohledu velmi chudá země. Kdo byl někdy na Balkáně, tak ví, jaký je všude nepořádek. Odpadky podél cest, v ulicích, ale co se týká hlavního města Makedonie, Skopje, tak je situace o trochu lepší. Nicméně turista určitě neodhodí papír od jídla ve stánku na zem, ale běžný Makedoňan si s tím hlavu lámat nebude a odhodí to přesně tam, kde jídlo dojí nebo dopije kávu v kelímku.

Ochrid kostel

Makedonie má jednu velkou výhodu. Má krásné hory, přírodní parky, a protože obyvatelé Makedonie nejsou zrovna turističtí nadšenci, je na horách prázdno a čisto. Zato turista cizinec, bude z hor nadšený. Hory dosahuji až do výšek 2700 metrů nad mořem a moře samotné nahradí Ochridské jezero, které je čisté a teplé, velmi vhodné ke koupání. Samotné město Ochrid je napsáno na seznamu UNESCO pro jeho nádherné pravoslavné kostelíky a mešity. Ano, tyto dva náboženské tábory zde žijí už dlouho ve smíru a jako turista můžete za opravdu drobný poplatek kostelíky i mešity navštívit. Stačí jen dodržovat pravidla, jako jsou pro ženy zahalená ramena, kolena, to i muži, a někdy mít i šátek na hlavě. Šátky i sukně vám ochotně u vchodu půjčí.

V Makedonii je pro nás velmi levně. Nepotřebujete nebankovní hypotéku, abyste celou zemi procestovali. Ideálně autem, protože Makedonie je víc než třikrát menší než Česká republika.

Jste tzv. batůžkář? Tak to je Makedonie pro vaši poznávací dovolenou přímo stvořená.