Návykové látky ve společnosti se bohužel opravdu hodně rozšířily. Postihuje jak dospělé tak děti. Ničí jejich fyzické tělo a to někdy k nepoznání. A zároveň demolují duši a mentální schopnosti. Tvrdé návykové látky dokáží člověka doslova zničit. A dostat ho až na úplné dno. Psychiatrické léčebny se plní. A pacientů s poruchou osobnosti a poruchou chování roste a přibývá. Mezi asi nejrozšířenější legální drogu patří cigareta. Asi každý někdy zkoušel někde potají kouřit. Ve škole nebo někde venku s kamarády.

drogy

A spousta z nás se stala závislými. V cigaretách je obsažen nikotin. A na něm vzniká závislost. Říká se, že závislost na nikotinu je horší než třeba na heroinu. Nikotin způsobuje rychlejší metabolismus a účinnější spalování tuků. Ale na druhou stranu taky veliké a tvrdé abstinenční příznaky. Za další negativní dopad považuji zničení zdraví. Může ho nezvratně poškodit a způsobit rakovinu plic. Také pořizovací cena jedné krabičky astronomicky vzrostla za poslední roky. A to až na 120-150 Kč. Ve společnosti kuřáci vypouštějí dehet a další jedovaté látky do ovzduší. A foukají to jeden na druhého. Všude se válejí cigaretové nedopalky a obaly od krabiček. Kuřáci jsou totiž téměř všude. A jako další asi nejvíc rozšířenou legální drogou je alkohol. Alkohol mění vnímání. Lidé jsou po něm agresivní a útoční. A nebo naopak utlumení, ospalí a mají zpomalené reakce. Na alkoholu se vytváří velmi rychle silná závislost.

alkohol

A i když se potom snažíte už nikdy alkoholu nedotknout jste závislý napořád. Alkoholici ohrožují společnost hlavně rychlou a neuvážlivou jízdou pod vlivem. Jsou jim obvykle naměřovány vysoké hodnoty zbytkového alkoholu. A i když se může řidičské oprávnění odebrat na místě málokdo se již poučí. Alkohol působí jako velmi silná tišící droga. Zklidňuje nervový systém. A pak se nám zdá, že díky tomu máme vyšší sebevědomí. Ale pokud se alkohol užívá pravidelně jako třeba každý den vzniká pomalu velký problém. A léčba je velmi zdlouhavá a individuální. Nejdůležitější je když se pacient vrátí do normálního života být střízlivý. A to i v rizikových situacích. Jako jsou oslavy apod. Někdy se však se svou závislostí bojí svěřit. A to i třeba blízké rodině nebo přátelům.