Jistě budete znát některé výrobky, které jsou ryze jednoúčelové, a s jejichž pořízením počítáte tak, že vaše peníze zužitkujete jen jednou. Je to kupříkladu toaletní papír, který nenávratně končí v útrobách toalet, a s jeho druhotným využitím se nepočítá ani s jakožto druhotnou surovinou, anebo potraviny, jako je třeba chléb nebo mléko či máslo. Ovšem koupíte-li si takové datle, z jejich pecek vám může při troše snahy vyrůst datlová palma.

písečná poušť

Podobné je to i s filtračním pískem Chlorito u bazénové filtrace. Když jej nakupujete, sledujete, zda má dostatečně ostré hrany a zda má optimální velikost zrn, aby filtrace fungovala tak, jak má, a jakmile písek doslouží a přestane dobře filtrovat, tedy jakmile se zrnka obrousí, přijde čas, kdy si objednáte písek na výměnu. A přichází okamžik rozhodování, co s tím starým pískem uděláte. Můžete jej samozřejmě jednoduše vyhodit do kontejneru se směsným odpadem, ale to by byla škoda.

písečné duny

Využijte filtračního písku na více místech

Pískování travnaté plochy – možná jste o tom už slyšeli, a pokud ne, rádi vám tuto metodu údržby travnatých ploch připomeneme. Písek je totiž ideální příměs pro udržení trávníku ve formě. Když budete každý rok přisypávat na trávník alespoň malé množství písku, řekněme 6 kg písku na čtvereční metr, a to tak, aby tráva nebyla zcela zakrytá, ale písek ji zasypal jen zčásti, zlepší se tím propouštění dešťové vody ke kořenovému balu a tím pádem také využívání živin. Zároveň se tím vyrovnává trávník do roviny, brání se rozvoji drnů a snižuje se výskyt mechů, které mnohde dovedou trávu z původního prostoru zcela vytlačit.

Písečný posyp – nechte si trochu písku na zimu, bude se vám hodit na chodník, až bude mrznout a vytvoří se náledí. Písek je na chodníku lepší volba, než sůl, neškodí rostlinám a samozřejmě ani karosérii vašeho vozu a vaší obuvi.